PPielęgnacja
Nowy tatuaż – jak długo nosić folię? Jak dbać o tatuaż?
5 maja 2023
Tatuaż to trwały znak albo wzór na ciele, który powstaje poprzez wprowadzenie pod skórę specjalnego barwnika. Tatuaże nie są współczesnym wynalazkiem, wykonywano je już przed naszą erą, o czym świadczy tatuaż odkryty przez archeologów na egipskiej, pochodzącej sprzed ponad czterech tysięcy lat, mumii. Na wykonanie tatuażu decyduje się dzisiaj mnóstwo osób, są wśród nich zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jeśli Ty także zamierzasz zrobić sobie tatuaż, z pewnością chcesz wiedzieć, jak dbać o tatuaż po zrobieniu. Zobaczmy.
Kto zajmuje się wykonywaniem tatuaży w Polsce?
Tatuaż może wykonywać tylko osoba, która posiada odpowiednie kwalifikacje w tym kierunku. Wybierając salon tatuażu zwróć uwagę na panujące w nim warunki oraz na to, jakiego sprzętu i barwników używa tatuażysta. Pamiętaj, że podczas wykonywania tatuażu istnieje ryzyko zakażenia wirusem zakażenie wątroby typu C (HCV) i wirusem HIV. Jeśli w wybranym przez Ciebie studio tatuażu, nie ma jednorazowych igieł, jeżeli tatuażysta nie korzysta z jednorazowych rękawiczek, zrezygnuj i poszukaj innego. W dobrych salonach tatuażu osoby poniżej osiemnastego roku życia są obsługiwane tylko wtedy, gdy na wykonanie tatuażu mają pisemną zgodę rodziców lub innych opiekunów prawnych.
W jaki sposób powstaje tatuaż?
W pierwszej kolejności zostanie ustalony wzór, który ma zostać wykonany. Wybrany wzór tatuażysta drukuje na kartce w różnych rozmiarach – dzięki temu łatwiej Ci będzie zdecydować, jak duży tatuaż chcesz mieć. Po wybraniu wzoru i ustalenie miejsca wykonania tatuażu, zostanie on odbity na skórze – to ostatnia chwila na zmiany albo zmianę decyzji. Kiedy odbity wzór wyschnie, tatuażysta może przystąpić do właściwej pracy. Tusz umieszczany jest w skórze przy pomocy specjalnej maszynki, a czas wykonania tatuażu zależy od doświadczenia wykonującej go osoby, wielkości wzoru, ilości detali oraz używanych kolorów.

Jak dbać o tatuaż po zrobieniu?
O nowy tatuaż musisz odpowiednio zadbać, dzięki czemu podrażniona po zabiegu skóra wygoi się o wiele szybciej. Tuż po zrobieniu tatuażu tatuażysta powinien przemyć skórę, aby usunąć resztki tuszu, wazeliny i krwi, a następnie ją zdezynfekować i zabezpieczyć specjalną folią zwaną drugą skórą. To także tatuażysta powinien udzielić Ci wszelkich wskazówek, jak dbać o tatuaż pod zrobieniu. Na wszelki wypadek przypominamy, że folię nazywaną drugą skórą możesz zdjąć najwcześniej po upływie dwudziestu czterech godzin, ale może się też okazać, że tatuażysta zaleci Ci zdjęcie jej dopiero pod czterdziestu ośmiu godzinach od wykonania tatuażu. Kiedy zdejmiesz opatrunek, możesz być przerażony tym, co zobaczysz. Nie przejmuj się jednak, gdyż opuchlizna , zaczerwienienie, a może nawet krew są normalne – wprowadzony pod skórę tusz jest dla organizmu ciałem obcym i dlatego robi on wszystko, aby się go pozbyć.
Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja świeżego tatuażu?
Gojenie tatuażu trwa około dwóch tygodni, w tym czasie musisz się z nim obchodzić bardzo delikatnie – miejsce, w którym tatuaż został wykonany można porównać do otwartej rany. Pielęgnacja tatuażu po zrobieniu polega przede wszystkim na oszczaniu miejsca, w którym masz tatuaż z brudu – na początku przemywaj letnią wodą. W sprzedaży znajdziesz też hipoalergiczne żele, które są przeznaczone do pielęgnacji skóry pokrytej świeżym tatuażem. Przemytej skóry nie osuszaj tradycyjnym ręcznikiem, zrób to przykładając do niej delikatnie papierowy ręcznik. Przez pierwszych kilka dni miejsce tatuażu musisz być nawet kilka razy dziennie. Proces gojenia możesz przyspieszyć sięgając po specjalne kremy, balsamy i masła do tatuażu. Zawierają one składniki, które natłuszczają skórę i chronią ją przed czynnikami z zewnątrz – możesz je aplikować nawet cztery razy dziennie.
Czego nie wolno robić po wykonaniu tatuażu?
Gojenie tatuażu powinno się odbywać w odpowiednich warunkach, dlatego pewnych czynności nie wolno robić po jego wykonaniu. Czego nie wolno robić po zrobieniu tatuażu – na pewno musisz zrezygnować z opalania zarówno na świeżym powietrzu, jak i w solarium. Zanim tatuaż się nie zagoi, co czasem może zająć nawet miesiąc, unikaj basenów i innych publicznych kąpieli – woda w nich jest siedliskiem rozmaitych bakterii. Zrezygnuj także z większej aktywności fizycznej. Jak dbać o tatuaż po wygojeniu? Jeśli chcesz, aby był trwały i świetnie wyglądał jeszcze wiele lat po zrobieniu, musisz go odpowiednio pielęgnować. Przede wszystkim smaruj tatuaż specjalnymi kosmetykami – do wyboru masz natłuszczające kremy, masła i balsamy.
0Komentarze