Męska moda na wiosnę 2025 – najnowsze trendy
28 lutego 2025Moda męska na nadchodzącą wiosnę 2025 jest niezwykle różnorodna, to dobra wiadomość, gdyż spośród wielu trendów na pewno wybierzesz coś odpowiedniego dla siebie. Istotne jest to, że...
Każda letnia wycieczka, od pieszych wędrówek po pływanie kajakiem, wymaga pary lekkich butów trekkingowych. Od kilku sezonów dużą popularnością cieszą się męskie sandały turystyczne.
Sandały turystyczne nadają się do lekkich górskich wędrówek na przygotowanych trasach, z lekkim plecakiem, a także do pieszych wędrówek po płaskim terenie, w tym po piaszczystych terenach wzdłuż morza lub oceanu. Podczas przebywania na kempingu lub biwaku pod namiotem, sprawdzają się jako buty zapasowe. Sandały męskie turystyczne to też doskonałe buty na łódkę czy jacht.
Dobrej jakości sandały męskie turystyczne są:
Tego typu buty trekkingowe na lato dostępne są w różnych modelach, różniąc się przeznaczeniem i konstrukcją.
Sandały mogą być otwarte i zakryte. W tych pierwszych nogi oddychają, przez co mniej się pocą, skóra mniej się ociera. Piasek i drobne zanieczyszczenia łatwo wysypać z wnętrza buta. Cechuje je bardzo niska waga i kompaktowe wymiary. Wady: brak ochrony.
Sandały turystyczne zabudowane męskie są przeznaczone na trudniejsze trasy. Im większa powierzchnia materiału u góry (dużo pasków, solidny materiał z perforacjami zapewniającymi wentylację), tym lepiej usztywniają pozycję nogi. W takich modelach palec u nogi jest zwykle zakryty nie tylko tkaniną, ale wzmocniony gumową podkładką. Sandały turystyczne zabudowane męskie skuteczniej chronią palce i paznokcie przed uszkodzeniami.
W przeciwieństwie do butów górskich sandały są obecnie rzadko wykonane w całości ze skóry. Często stosuje się też nylon, poliester, poliuretan, neopren, a nawet politereftalan etylenu. Tak naprawdę przy wyborze sandałów, szczególnie tych nowoczesnych, nie ma szczególnego znaczenia (poza ekologicznym), czy są czysto skórzane, syntetyczne czy łączone.
Najważniejsze jest to czy materiał odprowadza wilgoć i szybko schnie. Przydałaby się również impregnacja hydrofobowa. Podczas długich wędrówek w mokrych butach stopy są bardziej podatne na powstawanie pęcherzy. Dodatkowo wchłonięta woda obciąża i deformuje tkaninę, a brud mocniej się do niej przylega. Zwróć uwagę na obecność wkładek zmiękczających po wewnętrznej stronie pasków. Znacząco zwiększają komfort i zmniejszają odparzenia skóry. Podkładki mogą być wykonane w formie cienkich pasków mikrofibry, miękkich „podkładek” z neoprenu, siatki 3D lub innych materiałów.
Dopasowanie butów turystycznych powinno być łatwe i szybkie, dlatego producenci sandałów coraz częściej stosują rzepy. Dobrze, jeśli paski są regulowane zarówno w obszarze palców, jak i na pięcie. Odpowiednio zabezpieczone sandały męskie trekkingowe dobrze przylegają, ale nie uciskają skóry. Podczas deszczu lub w trakcie chodzenia po wodzie paski można zacisnąć, podczas przerw lub pobytu na obozie lepiej je poluzować.
Przymierzając sandały męskie trekkingowe, zwróć uwagę, aby przy maksymalnym zaciągnięciu rzep był wystarczającej długości i był solidnie zamocowany.
Zwróć uwagę na podeszwę buta. Przede wszystkim patrzymy na profil – grubość i strukturę. To cechy podeszwy, które decydują o tym, w jakim stopniu zapewnia ona stabilność. Po jednej stronie skali znajdują się cienkie, miękkie, elastyczne podeszwy, które mają niską amortyzację, dlatego nadają się tylko na biwak lub krótkie spacery bez plecaka po plaży, lub lesie. Z drugiej strony znajdują się mocne buty wielowarstwowe ze sprężystą podeszwą środkową z pianki EVA lub PU, która zapewni ci komfort chodzenia przez cały dzień.
0Komentarze