MModa
Rodzaje koszul męskich i kołnierzyków w koszulach męskich
16 listopada 2023
Kołnierzyk to jeden z najważniejszych elementów koszuli. W tym artykule skupimy się na krótkim przeglądzie wszystkich mniej lub bardziej popularnych typów kołnierzyków i jak dobrać odpowiedni model dla siebie.
Podstawowe rodzaje koszul męskich
Zdecydowanie najpopularniejszy jest model Button-down - kołnierzyk, którego narożniki mocowane są do głównej części koszuli za pomocą guzików. Jedna z bardziej nieformalnych odmian, niepasująca do garnituru, ale idealna do łączenia zarówno z dżinsami, jak i niezbyt formalną marynarką. Inne rodzaje koszul męskich to:
- Cutaway/Extreme Cutaway - kołnierz z bardzo odsuniętymi końcami - kąt między nimi zbliża się do 180 stopni. Jest uważany za bardzo formalny i dobrze komponuje się ze spinkami do mankietów, garniturami biznesowymi i dwurzędowymi marynarkami. Warto pamiętać, że czasem tego terminu używa się także określenia mniej formalnego kołnierzyka o kącie około 130-140 stopni.
- Płetwa rekina – te rodzaje koszul męskich mają kąt między końcami mniejszy niż 180 stopni i są odmianą uniwersalną.
- Semi-cutaway, medium spread – tutaj kąt jest jeszcze mniejszy (bliższy 90 stopni).
- Kent – kąt pomiędzy końcówkami wynosi około 90 stopni lub nieco mniej (przy rozciągnięciu nieco ponad 90 stopni). Również bardzo uniwersalny kołnierz, chociaż nie pasuje do dużych węzłów krawata.
- Zakładka to model z małym kątem pomiędzy końcówkami i dodatkowym zapięciem. Można łączyć tylko z małymi węzłami krawata. Dziś wygląda niecodziennie, ale jednocześnie jest to klasyczny kołnierzyk, który pasuje wielu mężczyznom. Należy jednak pamiętać, że bez krawata wygląda źle.
Mniej popularne rodzaje kołnierzyków w koszulach męskich
Oprócz tych najczęściej spotykanych możemy zdecydować się na tak oryginalne rodzaje kołnierzyków w koszulach męskich jak:
- Kołnierz szpilkowy to model ze szpilką, rzadki i bardzo osobliwy typ, który był popularny w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Może wyglądać bardzo elegancko. Dobrze komponuje się tylko z małymi węzłami krawata. Koszul z takim kołnierzykiem nie należy nosić bez krawata.
- Skrzydło („motyl”) – to rodzaje kołnierzyków w koszulach męskich z małymi zagiętymi końcami. Można je łączyć wyłącznie z muszkami, smokingami i frakami.
- Klubowe - kołnierz z zaokrąglonymi krawędziami, kolejna rzadka odmiana. Idealna, jeśli lubisz taki styl i nie musisz przestrzegać dress code'u. Należy pamiętać, że niektórym osobom ten kołnierz może wydawać się nieco staromodny.
- Camp to nieformalny kołnierzyk bez zapięcia. Najczęściej spotykany na letnich koszulach z krótkim rękawem.

Kontrastowe rodzaje kołnierzyków męskich
Na niektórych koszulach widać kołnierzyki, które kontrastują z główną częścią produktu. Z reguły wyglądają stylowo, jednak jeśli chcesz trzymać się klasycznych kanonów, to pamiętaj, że po pierwsze powinny być wyłącznie białe, a po drugie, wyglądać formalnie, wręcz pretensjonalnie.
Takie rodzaje kołnierzyków męskich pasują jedynie do koszul z francuskimi mankietami. Nie należy łączyć koszul z kontrastowym kołnierzykiem z dżinsami, chinosami bez zagnieceń, a zwłaszcza spodenkami.
Kontrastowe rodzaje kołnierzyków męskich mogą być też zapinane na kilka guzików. Takie modele nie pasują każdemu. Szerokie końce kołnierzyka zapinanego na dwa guziki dodają stylizacji niesamowitej elegancji, jednak mężczyźni z krótką szyją powinni unikać tej stylizacji. Pamiętaj też, że te koszule wyglądają pretensjonalnie, więc raczej nie będą dobrym wyborem, jeśli obecnie zajmujesz podstawowe stanowisko w firmie lub wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną.
Rodzaje kołnierzy w koszulach, które nie są modne w tym sezonie
Do modowego lamusa odchodzą te rodzaje kołnierzy w koszulach, które są zapinane na dwa guziki. Takie modele uznawane są dziś za zbyt krzykliwie. Co więcej, niektórzy producenci pogarszają sytuacje, kontrastując guziki i pętelki. Kolejnym modelem, który omijaj z daleka, są podwójne lub potrójne rodzaje kołnierzy w koszulach. Ten designerski koszmar nie ma nic wspólnego z elegancją i klasyką. Takie kołnierzyki nie tylko wyglądają wulgarnie i pretensjonalnie. Z reguły są również niewygodne.
Koszule męskie różnią się także krojem. Najpopularniejsze opcje kroju koszul to:
- Slim – lekko zwężany krój. Ta opcja pasuje prawie każdemu mężczyźnie.
- Extra Slim – zauważalnie zwężany krój. Koszula dobrze wygląda na szczupłych mężczyznach.
- Super slim – bardzo zwężany krój. Koszulka nie jest odpowiednia dla każdego mężczyzny. Modele dopasowane są zazwyczaj wybierane przez osoby o atletycznej budowie, które chcą podkreślić swoją figurę. Jeśli podoba ci się ta opcja, to musisz pamiętać, że model nie powinien przylegać do ciała, ale dyskretnie podkreślać jego kontury. Zwężana koszula powinna zapewniać ci maksymalny komfort.
- Klasyczny lub Regularny - obszerny krój. Często luźne koszule wybierają panowie plus size. Takie modele wyróżniają się nie tylko większą objętością w talii, ale także szerszymi rękawami.
0Komentarze