Męska moda na wiosnę 2025 – najnowsze trendy
28 lutego 2025Moda męska na nadchodzącą wiosnę 2025 jest niezwykle różnorodna, to dobra wiadomość, gdyż spośród wielu trendów na pewno wybierzesz coś odpowiedniego dla siebie. Istotne jest to, że...
Krawat jest niezwykle popularnym dodatkiem noszonym nie tylko przez mężczyzn, ale także przez przedstawicielki płci pięknej. Panie krawaty noszą jednak stosunkowo rzadko, zdecydowanie częściej są one uzupełnieniem męskich stylizacji. Krawat jest dodatkiem, który pełni dwie funkcje: praktyczną i ozdobną, w modzie męskiej jest obecny od dawna, wciąż jednak budzi wiele pytań i wątpliwości, wielu panów nie wie na przykład dokąd ma sięgać krawat, efekt jest taki, że jedni noszą zbyt długi, a inni z kolei za krótki.
Krawat jest dodatkiem o długiej historii, pojawił się on w modzie męskiej w XVII wieku. Jego obecność w modzie męskiej panowie zawdzięczają osobie francuskiego króla Ludwika XIV, który podczas przeglądu wojsk zwrócił uwagę na chorwackich najemników noszących pod szyją kolorowe, uszyte z jedwabiu chusty. Tak bardzo przypadły mu one do gustu, że chorwacką formację nazwał Royal Cravattes – stąd wzięła się nazwa krawat. Sam też zaczął nosić kolorowe krawaty, utworzone zostało nawet stanowisko cravatier – zatrudniona na nim osoba czuwała nad królewskimi krawatami. Z Francji moda na noszenie krawatów dotarła w pierwszej kolejności do Anglii, a następnie do pozostałych krajów europejskich. Noszone wówczas krawaty nie przypominały tych, które są dzisiaj noszone przez mężczyzn na całym świecie, formę zbliżoną do współczesnej przyjęły dopiero w XIX wieku.
Wybierając krawat musisz zwrócić uwagę na kilka elementów, najbardziej istotny jest rodzaj materiału, z którego został on uszyty. W sprzedaży znajdziesz krawaty z jedwabiu, wełny, materiałów syntetycznych. Te pierwsze modele są najbardziej eleganckie, do tego mają mnóstwo zalet. Wykonany z jedwabiu krawat będzie wyjątkowo wytrzymały i trwały, do tego będzie lekki, będzie się także ładnie układał, a jeśli zostanie trochę usztywniony, szybko odzyska pierwotną formę po zdjęciu. Jego wadą jest wysoka cena, dlatego też do najbardziej popularnych wśród polskich mężczyzn krawatów należą syntetyczne, poliestrowe można kupić w naprawdę niskiej cenie. Krawaty wełniane są dodatkiem do jesienno-zimowych strojów w stylu casualowym, najlepiej pasują do tweedowych marynarek.
Krawaty różnią się od siebie nie tylko materiałem, z którego je wykonano, ale także kolorem i wzorem. Do wyboru masz nie tylko modele gładkie w jednolitych kolorach, ale także w geometryczne printy, groszki, prążki, paski, drobny rzucik. Jednym z bardziej popularnych wzorów stosowanych na męskich krawatach jest też paisley – to klasyczny wzór, który sprawia, że krawat sprawdza się w różnych zestawieniach, jest odpowiedni między innymi do stroju biznesowego. Wybierając krawat musisz zwrócić uwagę także na jego długość. Dokąd ma sięgać krawat – swoim końcem powinien on sięgać do górnej krawędzi paska spodni. Długość krawata po zawiązaniu nie powinna się znaleźć wyżej niż dwa centymetry nad krawędzią paska. W sprzedaży znajdziesz krawaty o różnej długości, standardowo mają one sto czterdzieści pięć centymetrów długości, dostępne są również dłuższe, takie o długości sto pięćdziesiąt sześć centymetrów. Długość krawata możesz troszkę zmienić – wszystko zależy od tego, na jaki węzeł go zawiążesz. O tym, jak długi powinien być krawat decyduje też Twój wzrost – jeśli jesteś wysokim mężczyzną, potrzebujesz modeli dłuższych niż standardowe. Wybierając krawat musisz wybrać także jego szerokość. Mierzy się ją w tak zwanym szerokim czubie – tak określa się miejsce, które znajduje się u podstawy zakończenia krawata. Klasyczne, najchętniej wybierane krawaty mają szerokość około dziesięć i pół centymetra, do wyboru masz jednak także węższe modele. Możesz zdecydować się na taki o szerokości siedem i pół centymetra albo pięć i pół centymetra.
Wiesz już dokąd powinien sięgać krawat, zobacz teraz, jak dobierać jego kolor i wzór do pozostałych elementów garderoby. Kolor krawatu powinien pasować do barwy marynarki, jego kolor może być o dwa, trzy tony jaśniejszy lub ciemniejszy. Jeśli poszukujesz uniwersalnego krawata, który będzie pasował do wszystkich garniturów, postaw na model granatowy albo bordowy. Wybierając krawat we wzory, wybierz taki nawiązujący do koloru koszuli, z kolei do wzorzystej koszuli nie wybieraj krawatu w taki sam print – wzór na koszuli i krawacie zawsze powinien być inny. Najłatwiej będzie Ci wybrać krawat do białej koszuli, będzie do niej pasował każdy krawat niezależnie od tego, czy jest on kolorowy, jednolity czy wzorzysty.
0Komentarze