Na czym polega toksyczna męskość?
15 grudnia 2024Powszechnie przyjmuje się, że uprzedzenia związane z płcią najczęściej dotykają kobiety, ale nie jest to prawdą. Mężczyźni też nie mają łatwo ze względu na standardy narzucane przez...
Odpowiednia pielęgnacja wpływa na jej kondycję i opóźnia procesy starzenia. W sprzedaży dostępne są dzisiaj kosmetyki, których skład został dobrany tak, aby jak najlepiej odpowiadały potrzebom męskiej cery. Jak panowie powinni dbać o swoją skórę?
Budowa męskiej skóry jest podobna do kobiecej, występują jednak w ich budowie pewne różnice. Cera męska charakterystyka odznacza się przede wszystkim grubym naskórkiem. Ocenia się, że na męskiej twarzy skóra może być aż o dwadzieścia pięć procent grubsza niż na kobiecej. Dlatego też na męskiej twarzy zmarszczki pojawiają się później. Panie z pewnością pocieszy informacja, że na męskiej twarzy zmarszczki są jednak znacznie głębsze, a przez to bardziej widoczne. Męska skóra twarzy jest nie tylko mocniejsza i grubsza. Jej cechą charakterystyczną jest także duża ilość gruczołów łojowych. Stąd często występującą przypadłością u panów i to nie tylko w młodzieńczym wieku jest trądzik. Gruczoły łojowe u mężczyzn są nie tylko bardziej liczne, ale też większe. Produkują też więcej sebum. Ma to nie tylko negatywne (trądzik), ale też pozytywne strony. Warstwa hydrolipidowa u panów jest bardziej obfita niż u pań. Dlatego cera mężczyzn jest bardziej odporna na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Mężczyźni łatwiej się też opalają, a przebarwienia na skórze pojawiają się rzadziej.
U mężczyzn, tak jak u kobiet, wyróżnia się kilka rodzajów cery. Cera u mężczyzn może być sucha, tłusta, mieszana. Panowie mogą mieć też cerę mieszaną, trądzikową, wrażliwą. Cena naczynkowa u mężczyzn także się zdarza. Ciekawe jest to, że niewielu mężczyzn może pochwalić się cerą normalną. Znajomość typu posiadanej cery znacznie ułatwia jej pielęgnację i pomaga w wybraniu odpowiednich kosmetyków. Skóra sucha jest ściągnięta, napięta i daje wrażenie, że jest bardzo cienka. Ma też skłonność do łuszczenia się, jest podatna na podrażnienia i zmiany pogody. Cera tłusta jest na ogół gruba. Charakterystyczne dla cery tłustej jest to, że szybko zaczyna się świecić w okolicach nosa, brody i na czole, czyli w tak zwanej sferze T. Ponadto często pojawiają się na niej pryszcze, rozszerzone pory i wągry. Wyjątkowo problematyczna w pielęgnacji jest cera mieszana. W sferze T jest ona bowiem błyszcząca i tłusta, a na policzkach sucha. Może być nadwrażliwa na czynniki zewnętrzne albo skłonna do występowania wyprysków i wągrów. Cera naczynkowa u mężczyzn odznacza się tak zwanymi pajączkami. Są to widoczne przez skórę popękane naczynka krwionośne. Zmiany te nasilają się pod wpływem między innymi zmian temperatury. Skóra wrażliwa jest ściągnięta, piecze i swędzi. Wymaga stosowania dobrze dobranych kosmetyków.
Znajomość rodzaju cery znacznie ułatwia dobór odpowiednich kosmetyków i pomaga uniknąć większych niż normalnie problemów z cerą. Do pielęgnacji cery suchej potrzebne są delikatne żele do mycia i delikatne, najlepiej enzymatyczne peelingi. W kosmetyczce powinien też znaleźć się krem o silnym działaniu nawilżającym. Panowie, którzy mają suchą cerę powinni unikać kosmetyków, które mają w składzie alkohol. Ostre mydła, kosmetyki z alkoholem, tłuste kremy to kosmetyki, których nie powinni używać mężczyźni, którzy mają tłustą cerę. Podstawą codziennej pielęgnacji cery tłustej powinien być antybakteryjny żel do mycia. Do tego w kosmetyczce powinien znaleźć się matujący tonik oraz krem. Wyjątkowo trudno jest pielęgnować cerę mieszaną, gdyż trzeba stosować zarówno kosmetyki do suchej, jak i do tłustej cery. Przy cerze mieszanej należy unikać stosowania kosmetyków tłustych i na bazie alkoholu.
Zarówno podczas rannej, jak i wieczornej toalety należy zrezygnować z wody i mydła. Lepszy jest żel albo mleczko nawilżające. Mleczko nawilżające to kosmetyk, który szczególnie warto polecić panom mającym suchą cerę. W składzie kosmetyków do golenia, jak i po goleniu nie powinno być mydła i alkoholu, gdyż podrażniać skórę. Warto wybierać te pianki i żele do golenia, które maja w składzie składniki zmiękczające skórę. Płyn po goleniu powinien mieć w składzie składniki, które złagodzą podrażnienia. Kropką nad i porannej pielęgnacji jest aplikacja kremu z filtrem UV. Z kolei wieczorną pielęgnację cery powinna kończyć aplikacja kremu przeciwzmarszczkowego. Panowie, którzy rankiem budzą się z workami pod oczami i opuchniętymi powiekami, powinni zastosować krem pod oczy. W jego składzie powinna znaleźć się kofeina i witamina C.
0Komentarze