LLifestyle
Jak zachowuje się dżentelmen? Najważniejsze cechy dżentelmena
14 września 2022
Słowo „dżentelmen” nie pojawia się obecnie zbyt często. Po raz pierwszy zaczęto posługiwać się nim kilka wieków temu. Pierwotnie dżentelmenem nazywano mężczyznę, który pochodził z dobrej rodziny. Na początku XX wieku na miano dżentelmena zasługiwał mężczyzna, który był zdecydowany i odważny oraz posiadał nienaganne maniery. Dzisiaj cechy dżentelmena są już trochę inne. Zobaczmy więc, jakie cechy powinien posiadać współczesny mężczyzna, aby zasłużył na nazywanie go dżentelmenem.
Kto to jest dżentelmen?
Słowo „dżentelmen” z pewnością słyszał każdy. Tak naprawdę jednak niewiele osób wie, kto to jest dżentelmen. Historia słowa „dżentelmen” jest bardzo długa. Słowo to wywodzi się z Anglii i Francji. Mianem tym w Anglii określano mężczyzn należących do klasy bogatych mieszczan, który mieli aspirację do tytułów szlacheckich. Z kolei we Francji określano tak mężczyzn z rodzin arystokratycznych i szlacheckich. Dzisiaj znaczenie tego słowa uległo pewnym zmianom, ale nie zbyt dużym. Tak, jak i przed wiekami, tak i obecnie na miano dżentelmena zasługuje mężczyzna, którego maniery są nienaganne. Istotne jest to, że dżentelmenem może zostać każdy mężczyzna. Cech, które są charakterystyczne dla dżentelmena można się bowiem nauczyć.
Jakie są cechy dżentelmena?
Cech, które powinien posiadać mężczyzna, który chce zasłużyć na miano dżentelmena jest co najmniej kilka. Najważniejsze cechy dżentelmena to przede wszystkim uprzejmość. Mężczyzna, który ma dobre maniery jest uśmiechnięty, miły i uczynny nie tylko dla znajomych, ale także dla nieznajomych osób. Jest także powściągliwy w okazywaniu emocji – szczególnie tych negatywnych. Dżentelmen jest punktualny, nigdy nie spóźnia się na żadne czy to prywatne, czy zawodowe spotkania. Należy też podkreślić, że dżentelmen jest człowiekiem bardzo słowny. Dokłada zawsze wszelkich starań, aby spełnić swoje obietnice. Oczywiście jest też osobą, która ubiera się w elegancki, szykowny sposób i nie używa wulgaryzmów. Ponadto współczesny dżentelmen wyłącza telefon podczas spektaklu, nie trzyma go na stole podczas posiłku i nie przerywa rozmowy, aby wysłać do kogoś SMS-a.
Jak zachowuje się dżentelmen?
Jak zachowuje się dżentelmen? To pytanie pada naprawdę bardzo często. Znając cechy dżentelmena można sobie na nie łatwo odpowiedzieć. Dżentelmen zawsze zachowuje się zgodnie z zasadami savoir-vivre. Doskonale wie, co wypada, a co nie. Z szacunkiem traktuje wszystkie osoby bez względu na płeć i wiek. Dużym szacunkiem darzy oczywiście przedstawicielki płci pięknej. Wyręcza kobiety w każdej czynności, która jest dla nich zbyt ciężka. Pomoże nieść starszej pani zakupy i otworzy drzwi – jeśli są to drzwi pchane, wejdzie w nie pierwszy. Ponadto dżentelmen zawsze stanie w obronie kobiety. Nie używa przekleństw, szczególnie w towarzystwie kobiety. Nawet podczas bardzo zagorzałej dyskusji nie podnosi głosu i stara się oponenta przekonać siłą argumentami, a nie go zakrzyczeć.
Prawdziwy dżentelmen umie rozmawiać z każdym. Posiada łatwość konserwowania na bardzo różne tematy. Nikogo nie traktuje z góry, każdego darzy szacunkiem. Dba też o swój wygląd. Ubiera się elegancko i stosownie do okazji. Nie musi zakładać garnituru, aby wyglądać z klasą. Istotne jest to, że dżentelmen dba nie tylko o swój ubiór. Ma doskonale ostrzyżone i dobrze ułożone włosy, przycięte i zawsze czyste paznokcie. Dba także o swoje zęby. Dżentelmen jest osoba dyskretną i godną zaufania. Potrafi przyznać się do błędów. Na co dzień używa takich słów, jak „dziękuję” i „przepraszam”. Jest człowiekiem, który zawsze znajduje czas dla innych, potrafi słuchać i prawić kobietom komplementy.
Dlaczego warto być dżentelmenem?
Bycie dżentelmenem nie wymaga zbyt wiele wysiłku. Cech charakterystycznych dla dżentelmena każdy mężczyzna może się nauczyć. Dlaczego warto być dżentelmenem? Postawa, którą reprezentuje dżentelmen budzi szacunek u innych osób. Dżentelmeni na ogół osiągają bardzo wiele zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Współczesny dżentelmen to człowiek pracowity, stale zdobywający nowe umiejętności i poszerzający swoje kompetencje. Dla dżentelmena XXI wieku rodzina jest ważniejsza od lub przynajmniej tak samo ważna, jak praca. Poglądy mężczyzny z klasą są stałe, nie zmieniają się w zależności od okoliczności. Nie bez znaczenia jest to, że dżentelmen jest doskonałym wzorcem dla młodych ludzi. Dżentelmen to człowiek honoru, na którym naprawdę można polegać w każdej sytuacji. Bycie mężczyzną z klasą w XXI wieku nie jest łatwe. Na pewno jednak dżentelmenem warto zostać.
0Komentarze