Na czym polega toksyczna męskość?
15 grudnia 2024Powszechnie przyjmuje się, że uprzedzenia związane z płcią najczęściej dotykają kobiety, ale nie jest to prawdą. Mężczyźni też nie mają łatwo ze względu na standardy narzucane przez...
Pogarszające się warunki środowiskowe, niewłaściwa i niezbilansowana dieta, chemia, konserwanty - wszystko to ma zgubny wpływ na organizm - zdrowie i wygląd mężczyzny.
Współcześnie coraz więcej mężczyzn troszczy się o zachowanie zdrowia oraz przedłużenie młodości i atrakcyjności fizycznej. Co jest kluczowe dla zdrowia i zachowania wyglądu?
Przede wszystkim ćwicz regularnie, chodź więcej, staraj się poruszać tak często, jak to możliwe w ciągu dnia. Wskazane jest, aby rano wykonać przynajmniej małe ćwiczenie, które naładuje cię energią na cały dzień. Zdrowie mężczyzny jest uzależnione od aktywności fizycznej.
Intensywność krążenia krwi i przemiana materii w gruczole krokowym zależy od ruchu. Poza tym skurcze mięśni miednicy mają działanie masujące na gruczoł. Również ćwiczenia fizyczne regulują ciśnienie w jamie brzusznej, co pozytywnie wpływa na męski układ moczowo-płciowy.
Mężczyzna potrzebuje też zbilansowanej diety do prawidłowego funkcjonowania narządów, a w szczególności układu rozrodczego. Wraz z prawidłowym odżywianiem mężczyzna otrzymuje budulec męskich hormonów płciowych. Dlatego pożywienie powinno zawierać odpowiednią ilość tłuszczów, białek i węglowodanów, dzięki czemu syntetyzowany jest również główny męski hormon – testosteron. Zdrowie mężczyzny wymaga też regularnego nawadniania organizmu. Do normalnego funkcjonowania nerek, pęcherza moczowego, cewki moczowej i innych układów organizmu, konieczne jest wypijanie dwóch litrów dziennie płynów.
Hormon testosteron jest niezbędny dla zdrowia mężczyzn. Jego niedobór wpływa nie tylko na układ nerwowy i wegetatywno-naczyniowy (bezsenność, drażliwość, zaburzenia pamięci, skoki ciśnienia, pocenie się), ale także na ogólne funkcjonowaniem. Niedobór testosteronu prowadzi do spadku masy mięśniowej i zmniejszenia ogólnego napięcia tkanek, a także wzrostu tkanki tłuszczowej i rozwoju osteoporozy. Przy rozważaniach jak być zdrowym mężczyzną nie możemy zapomnieć zatem o utrzymaniu odpowiedniego poziomu produkcji tego hormonu.
Na spadek poziomu tego hormonu wpływa nadmierne spożywanie mocnych napojów oraz choroby przewlekłe. Regularne wizyty u terapeuty, urologa i endokrynologa pozwolą ci monitorować poziom testosteronu i w razie potrzeby go regulować.
To jak być zdrowym mężczyzną zależy od naszych nawyków. Zaciągając się za każdym razem kolejnym papierosem, pamiętaj, że nikotyna obkurcza naczynia krwionośne, nie tylko upośledzając odżywianie ważnych dla życia narządów, ale także zmniejszając ukrwienie penisa. Nadmierne spożycie mocnego alkoholu także przyczynia się upośledzania ważnych narządów takich jak trzustka czy wątroba.
Metabolizm mężczyzn znacznie różni się od metabolizmu kobiet ze względu na hormony. Dlatego łatwiej nam niż kobietom schudnąć, ale do zachowania zdrowia potrzebujemy więcej kalorii, witamin i składników mineralnych. Dieta faceta jest uzależniona od wieku i aktywności. Standardowe zapotrzebowanie to:
Ci, którzy prowadzą bardziej aktywny tryb życia, muszą zwiększyć kaloryczność o 200-300 kcal. Jeśli mężczyzna uprawia sport, ciężko pracuje fizycznie, to zapotrzebowanie na kalorie wzrasta do 3000 w młodym wieku, ale spada do 2400 po 50. roku życia.
Dieta faceta wymaga zastosowania zasady - 1 g białka na kilogram masy ciała. Ale powinny to być wysokiej jakości naturalne produkty, a nie półprodukty.
Aby stworzyć odpowiedni program żywieniowy, musisz wziąć za podstawę zdrową żywność. Zmieniając naprzemiennie różne rodzaje pokarmów białkowych, uwzględniając potrzebną ilość tłuszczu i węglowodanów, możesz zachować zdrowie. Zdrowa dieta dla mężczyzn powinna objąć następujące produkty:
Zdrowa dieta dla mężczyzn pozwala zachować optymalny bilans składników odżywczych, witamin. W ciągu dnia potrzebujesz co najmniej 4-5 posiłków mniej więcej co 3 godziny. Śniadanie powinno być obfite i zawierać wystarczającą ilość białka i węglowodanów. Ponadto białko powinno być łatwo trawione. Następny posiłek może być w formie przekąski 2 godziny po śniadaniu. W porze lunchu musisz uzyskać główną ilość kalorii i składników odżywczych.
0Komentarze